Wygasające domeny

Opublikowane Wrzesień 11 2010


ID, "adres", true); if (!eregi('http://',$obrazek)) $obrazek='http://'.$obrazek; echo 'Adres strony: '.parse_url($obrazek,PHP_URL_HOST).''; echo '


'; ?>

Opis:

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 4.0/10 (1 vote cast)

Wygasłe domenyNieczęsto zdarza mi się prezentować mój punkt widzenia na sprawy związane z pozycjonowania, jest to efektem wielu przyczyn. Przede wszystkim mało kto upubliczni bieżąco przydatną wiedzą, jest to zupełnie przeciwnie niż zaledwie kilka lat temu. Również jakiekolwiek informacje pisze osoba bardziej doświadczona to natychmiast ujawni się masa ‚bardziej świadomych’, uważająca, że wciąż wie więcej…

W tej sytuacji aczkolwiek dopuszczę drobny wyjątek i napiszę o drobinę o wieku nazw internetowych, nie tylko w kontekście pozycjonowania. Z jakiego powodu twierdzi się, iż korzystnie jest kupować wyekspirowane domeny internetowe? Osoby zajmujące się SEO pewnie miały już okazję porównać jakość nazw ze względu na ich historię w internecie. Niektórzy twierdzą, iż bardzo stare nazwy nie otrzymują filtrów. Czy to możliwe? Według mnie to jest bzdura, nie mniej jednak z leciwą domeną da się mocniej poszaleć niż z świeżo zarejestrowaną. Rzecz jasna jest niemało wymogów, jakie musi domena wypełniać, by dało się ją określić bardziej wartościową, sama historia nie zapewnia nam zbyt dużo. Również jeżeli nazwa była wykupiona w poprzednim stuleciu, a nie prowadzą do niej inne strony to wieloletni staż w internecie zbyt wiele nie zmieni, żeby nie powiedzieć, że nie spowoduje niczego.

Kupowanie domenCzy w innych zastosowaniach niż SEO adresy stare, wygasłe mają większą wartość niż świeże? Zapewne zdaniem niektórych są one warte tyle samo, aczkolwiek ja jestem innego zdania. Dzięki linkom, które prowadzą już do kupowanej nazwy można zdobyć dodatkowy traffic, a zarazem możliwych klientów, zakładając że witryna, do której skierowana jest taka domena ma cel handlowy. Ma to wyjątkowe znaczenie tematyka nowo uruchomionej strony jest zbieżna z tym, co poprzednio występowało na takiej domenie. Dodatkowym bonusem jest ogromna duma, kiedy przechwyci się nazwę, która wcześniej należała do konkurencji, :-).

Wracając do zalet wiekowych nazw w dziedzinie pozycjonowania nie można zapomnieć o tym, że rzeczywiście opornie jest konkurować w rezultatach wyszukiwania z adresami, które żywo działają w internecie od kilku lat, podczas gdy samemu posiada się czyściutką, nie używaną domenę. Jeśli dotąd nie mierzyłeś swoich sił to polecam obrać dowolną kategorię, gdzie pierwsze 10 wyników jest obsadzonych adresami z 98-2001 roku i mierzyć z nimi dowolną świeżą domeną. Następnie sugeruje kupić dowolną starą, silną domenę z 1998 i powielić doświadczenia. Rezultat jest naprawdę prosty. Byłbym zapomniał tylko nadmienić, że wcale nie tak prosto jest przechwycić tak leciwą i tym samym wyjątkowo mocną nazwę, ale to już temat na osobny post.

Kupowanie domenZ jakiego powodu ponadto opłacalnym jest nastawiać się na stare domeny? Z uwagi na odnośniki do nich kierujące są naprawdę nie do pokonania. W dawnych czasach nie istniało nofollow i nie było obaw z tym powiązanych. W dodatku dotychczas linkowanie zwykłe istniało i miało się bardzo dobrze. Obecnie także występuje, ale jego stan określiłbym jako krytyczny, zbliżający się do zgonu. Poza tym odnośniki do przykładowej wiekowej domeny pochodzą w większości z analogicznie leciwych witryn, jakie wraz z wiekiem uzyskały należytą siłę i niejednokrotnie także ich poddziały otrzymały PageRank większy niż mógłby ktokolwiek to przewidywać. Mam świadomość, w opinii znakomitej społeczności Google PageRank to tylko zielony prostokątny wskaźnik… ale zdaniem podobnej licznej społeczności ludzi data pierwszej rejestracji nazw to tylko pewien drobny wskaźnik.

Gdy ktokolwiek wie jakim sposobem wynajdować domeny to może „wyhaczyć” sztuki z odnośnikami ze stron narodowych, nie tylko polskich. Takie nazwy są odwiedzane przez automaty wyszukiwarek zdecydowanie częściej niż bywa to w sytuacji normalnych, nowych czy średnio starawych adresów. Nie musimy z taką nazwą za dużo działać, by utrzymać otrzymany PageRank jak i wyższą krotność wizyt robotów. Trudno Ci w to uwierzyć? Zobacz! Gdy już uda Ci się zdobyć znacząco wiekową nazwę internetową, do której prowadzą faktycznie silne strony to wrzuć na nią przykładową witrynę i sprawdź jak jest odwiedzana przez roboty wyszukiwarek. Dodatkowo, tego typu nazwa perfekcyjnie przydaje się do za-indeksowania innej, świeżej nazwy. Oczywiście są tacy, jacy zaraz powiedzą, iż najlepiej jest stworzyć mapę witryny w html oraz xml i ją pingować, dzięki czemu zaindeksuje się prawie wszystko. Spotkałem już posty, w jakich autorzy pisali, że używając pingowanie wspomnianych map za-indeksowali naście czy setki tyś. stron. Jednak pingowaniem trzeba się odpowiednio pracować. No cóż… szkoda gadać. Wracając do tematu, nie o pingowaniu miałem pisać.

Pozostała jeszcze tematyka jakości odnośników z wspomnianych wiekowych i silnych domen. Jasne, że nie bagatelne wspomniane dotychczas fakty w oczywisty sposób powinny świadczyć o tym, że link z zauważalnie starej i mocno linkowanej strony jest kilkukrotnie silniejszy jak odnośnik z nowej domeny. Tak tylko wspominam, ku jasności. Czy jest w takim razie dowolny powód dla którego nie warto rejestrować wygasłych adresów? Jeżeli ktoś się minimalnie zna to w praktyce kontrargumentów brak. Amatorom zdecydowanie nie polecam bo można zakupić nazwy zbanowane lub równie „wartościowe” co te całkowicie nowe. Ponadto trzeba posiadać jeszcze odpowiednie programy, gdyż ręcznie to za wiele zdobyć.

O starych adresach internetowych można by mówić bardzo wiele, ale nie jest czas na to… Zapewniam zatem, że do zagadnienia powrócę już wkrótce, gdy tylko będą chętni, co znaczy, iż opinie na temat artykułu są wskazane. Na sam koniec jedynie powiem o istniejącym micie, obowiązującym wśród bardzo wielu osób działających w Search Engine Optimisation, głównie grupy mniej biegłych. Fakt, że algorytmy wyszukiwarek mogą uzyskiwać dostęp do baz danych WHOIS w ogóle nie oznacza, iż w przypadku zmiany właściciela domeny zerowana jest domena internetowa lub znaczenie wszystkich linków, jakie do niej linkują, nawet jeśli miała miejsce jakakolwiek przerwa,a domena WWW przez pewien okres nie była przypisana do kogokolwiek.

Wygasające domeny, 4.0 out of 10 based on 1 rating
Dodatkowe informacje :

ID, "info", true); echo $info; ?>

Słowa kluczowe: , , ,

Opublikowane w kategorii: Biznesowe

Comments are closed.