Czym zajmuje się informatyk

Informatyk-zawód przyszłości

Informatykiem nazywamy osobę, która posiada rozległą wiedzę w branży IT. Osoba ta powinna znać również zasady funkcjonowania urządzeń technicznych używanych w tymże zawodzie i ich budowę. Przyda się również wiedza z zakresu elektryki, a także pewne zdolności manualne. Branża IT bardzo szybko zyskała popularność i szybko się rozrosła, gdyż pierwsi informatycy pojawili się zaledwie ok. 40 lat temu. Należy pamiętać o tym, iż technologia ciągle się zmienia, a więc od informatyków wymaga się dokształcania teorii, jak i praktyki w danych specjalizacjach.

Jeden zawód – wiele możliwości

Czym zajmuje się informatyk? Zawód informatyka jest pojęciem obszernym. Informatyk ma możliwość wyboru zawodu z nawet kilkudziesięciu opcji z tej branży. Do najważniejszych zadań informatyka należy umiejętność tworzenia oprogramowania, a także znajomość języka służącego do tego, administrowanie i zarządzanie bazami danych, tworzenie stron internetowych, szyfrowanie, administrowanie systemami komputerowymi oraz zakres teoretyczny w znajomości sprzętu komputerowego i wiedza praktyczna w naprawianiu błędów i usterek urządzeń. Zawód ten obejmuje również grafikę komputerową, cyberbezpieczeństwo i kryptologię, zarządzanie systemami wbudowanymi i obliczanie czasu rzeczywistego, a także sztuczna inteligencja, która z czasem jest coraz bardziej ulepszana. Informatyk może zostać wezwany do pracy w każdej chwili, np. w wyniku awarii systemu.

Ile zarabia informatyk?

Zarobki informatyków uzależnione są od umiejętności wykonywania zawodu i doświadczenia na danym stanowisku. Jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów w Polsce. Średnia kwota opiewa na poziomie od 4000zł do nawet 6000zł brutto. Najlepiej zarabiającym zawodem z branży informatycznej jest programista. Może on zarobić nawet dziesięciokrotnie wyższą kwotę od informatyka ze średnią pensją.

Wybór kierunku studiów i pracy informatyka

Informatyka jako kierunek studiów może być kusząca nie tylko ze względów wysokich zarobków, ale także pracy zdalnej. Pamiętajmy jednak, że dobry informatyk to taki, który pracuje z pasją. A więc wybierając ten zawód musi nas to interesować, aby być w tym naprawdę dobrym. W przeciwnym razie możemy się męczyć lub w ogóle nie dawać sobie rady.