Historia Magic: the Gathering (MTG)

Opublikowane Czerwiec 25 2010


ID, "adres", true); if (!eregi('http://',$obrazek)) $obrazek='http://'.$obrazek; echo 'Adres strony: '.parse_url($obrazek,PHP_URL_HOST).''; echo '


'; ?>

Opis:

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 2.0/10 (1 vote cast)
Cóż ciekawego mógłby uczynić wykładowca przedmiotów ścisłych? Przyjdzie wam do głowy, że nic, co byłoby interesujące. Chociaż życiorys Richarda Garfielda wskazuje coś przeciwnego. Ten człowiek, jako pomysłodawca Magic: the Gathering sam nie mógł uwierzyć w światowy sukces swojej karcianki. Nie spodziewał się takiego fenomenu MTG na skalę globalną. Na rynku wielokrotnie pojawiały się dobre gry i nie odnotowały takiego znaczącego sukcesu. Teraz oczywiste jest, że ta gra TCG/CCG niesie ze sobą pewną specyfikę, która uwodzi graczy już od wielu lat.

Richardowi Garfieldowi zależało na tym aby MTG nie było karcianką typowo kolekcjonerską opierającą się głównie na kolekcjonowaniu kart. Skonstruował mechanikę i zasady tej karcianki tak, aby dawała szerokie scenariusze rozgrywki. W efekcie ta gra karciana cechuje się nieograniczoną grywalnością. To, co wyróżnia Magic: The Gathering to fakt, że trafia do klientów w różnych przedziałach wiekowych. Początkowo zastanawiano się, czy czas jednego meczu ma mieć jakieś minimum. Na szczęście zrezygnowano z takiego pomysłu. To, co najlepsze w Magicu to dynamiczna rozgrywka, która sprawia, że mamy ochotę jeszcze jeden raz potasować naszą talię i rozpocząć kolejną bitwę!

Nasz słynny nauczyciel matematyki w 1993 roku zjawił się w lokalnej firmie Wizards of the Coast. Jako miłośnik planszówek, chciał podzielić się swoim projektem gry towarzyskiej z jej pracownikami. Tak trafiła na rynek gra Robo Rally. Był to pierwszy znaczący pomysł Richarda Garfielda z którym udał się do Wizard of the Coast. Idea gry opierała się na prowadzeniu robota, który poruszał się po skomplikowanym labiryncie starając się uniknąć różnorodnych zasadzek. Ruchami robota można było kierować przez tasowane karty ze wskazaniem drogi poruszania się. Gra zawierała także karty dające robotowi narzędzia lub urządzenia, które powinny uniemożliwić przeciwnikom wygraną. Niespodziewane zainteresowanie graczy spowodowało, iż do gry zostały wydane rozszerzenia zawierające nowe plansze i karty zmieniające funkcjonowanie robota.

Richard pojawia się po raz kolejny w firmie WotC. Nowa gra planszowa, którą wymyślił pomimo, że spowodowała nieukrywany podziw pracowników Wizards zupełnie przerosła zdolności produkcyjne producenta. Po wstępnych kalkulacjach okazała się za droga. Nic jednak straconego. Inne możliwości odkrył projekt przeprojektowania gry planszowej w wersję karcianą. Jak się okazuje przejrzyste zasady i atrakcyjne możliwości, które umieszczono na kartach były trafionym pomysłem. Kiedy nadchodzi premiera: 5 sierpień 1993 – odzew graczy jest rewelacyjna. Tak dobry start może być zapowiedzią niespodziewanego sukcesu! Pierwotnie załoga Wizards of the Coast trudzi się z wyborem dobrej nazwy. Magic, który jest początkową nazwą wydaje się zbyt ogólnym brandem aby mógł stać się znakiem towarowym. Mana Clash natomiast nie podoba się graczom. Ostatecznie WotC nadaje naszej grze nazwę: Magic: the Gathering – w popularnym skrócie MTG.

W 1997 roku Wizards of the Coast rejestruje patent na wyłączną produkcję tej karcianki. Było to możliwe, dzięki oryginalnej mechanice oraz wielu innowacyjnym rozwiązaniom. Od tego czasu wydaje się wiele ciekawych karcianych gier kolekcjonerskich CCG (Collectible Card Game) i TCG (Trading Card Game), jak zbliżona w zasadach gra Naruto produkcji Bandai, gra karciana Duel Masters WotC i wiele innych.

Pierwszy turniej sfinansowany przez producenta odbył się w 1994 roku. Wzięło w nim udział 512 graczy walczących w trzydniowych zmaganiach. Zasadniczą nagrodą były zestawy dodatkowe z kartami do MTG oraz gadżety WotC.

Olbrzymi potencjał gry oraz ciągle rozwijająca się społeczność fanów sprawiła, że w 1996 roku producent decyduje się na zorganizowanie turnieju Pro Tour na którym rywalizują najlepsi gracze Magic: The Gathering. Był to pierwszy turniej w którym za zwycięstwo oferowano pokaźną kwotę wygranych. Dzisiaj za pierwsze miejsce w turnieju Pro Tour nagroda wynosi 40.000 dolarów! Po pewnym czasie zorganizowano inne turnieje wzbudzające wiele emocji jak: Grand Prix czy też Mistrzostwa Krajowe. Łącznie do 2009 roku Wizards of the Coast wydał na promocję oraz nagrody dla graczy kwotę powyżej 30.000.000 dolarów.

Jak wiadomo, MTG ma wiele edycji i dodatków. Wydawanie nowych kart przyciąga rzesze graczy i kolekcjonerów. Najstarsze edycje to kolejno Alpha, Beta, Unlimited i Revised; natomiast pierwszy dodatek nazwano Arabia Nights. Następne edycje zostają oznaczane liczbami, od 4 do 10. Aktualnym zestawem podstawowym jest edycja M10 (Magic 2010) składająca się z 249 kart.

Historia Magic: the Gathering (MTG), 2.0 out of 10 based on 1 rating
Dodatkowe informacje :

ID, "info", true); echo $info; ?>

Słowa kluczowe: , , ,

Opublikowane w kategorii: Firmowe

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.