Świadectwa energetyczne

Opublikowane Grudzień 5 2010


ID, "adres", true); if (!eregi('http://',$obrazek)) $obrazek='http://'.$obrazek; echo 'Adres strony: '.parse_url($obrazek,PHP_URL_HOST).''; echo '


'; ?>

Opis:

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 5.0/10 (1 vote cast)

Świadectwa energetyczne niedługo obchodzić będą drugie urodziny. Przyszedł więc czas na kolejne podsumowania.
Zacznijmy od kilku, a nawet więcej, słów krytyki.
Po pierwsze, certyfikaty energetyczne są niezrozumiałe dla przeciętnego użytkownika budynku lub lokalu. Wynika to z dwóch podstawowych przyczyn:
– formy świadectwa energetycznego, zawiłej, pozbawionej klas energetycznych budynków;
– braku jakiejkolwiek kampanii informacyjnej.
Po drugie świadectwa energetyczne sporządzane są często przez audytorów energetycznych nieposiadających odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dopuszczenie do systemu certyfikacji energetycznej z jednej strony osób bez studiów technicznych, a z drugiej inżynierów bez jakichkolwiek kursów przygotowujących do przygotowania charakterystyki energetycznej budynku, doprowadziło do takiej sytuacji, że świadectwa wykonują osoby niemające większego pojęcia o tym co podpisują.
Do tego dochodzi brak systemu weryfikacji świadectw energetycznych, co skutkuje miedzy innymi możliwością zakupu certyfikatu energetycznego na aukcjach internetowych już za kilkadziesiąt złotych. Ile jest warte takie świadectwo energetyczne?
I wreszcie po trzecie mocno niedoskonała metodologia sporządzania świadectw energetycznych, obarczona licznymi błędami.
Obecny system certyfikacji dopuszcza wydanie pozytywnej opinii co do efektywności energetycznej budynku w sytuacji, gdy zbudowano go stosując słabą izolacyjność przegród budowlanych.
Kolejną słabością obecnego systemu certyfikacji energetycznej budynków jest także wydanie przez Izby Notarialne wytycznych, zwalniających notariuszy z obowiązku ujmowania certyfikatów energetycznych w aktach notarialnych. Takie działania znacznie utrudniają wprowadzanie rzeczywistych zmian w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej na polskim rynku budowlanym.
Czy w takim razie certyfikacja energetyczna budynków w Polsce ma jakiś sens?
Ma, i choć powinna zostać mocno zmieniona, jej podstawowa zaletą jest to, że w ogóle została wprowadzona.
Jest nadzieja, że nowelizacja dyrektywy EPBD wymusi odpowiednie, korzystne zmiany w polskim systemie świadectw energetycznych budynków.

Świadectwa energetyczne , 5.0 out of 10 based on 1 rating
Dodatkowe informacje :

ID, "info", true); echo $info; ?>

Słowa kluczowe: , , , ,

Opublikowane w kategorii: Firmowe

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.