Zasady wymiarowania łożysk i innych tego typu akcesorii

Opublikowane Wrzesień 24 2010


Adres strony: www.lozyska-akcesoria.pl
Opis:

VN:F [1.9.18_1163]
Rating: 3.0/10 (1 vote cast)

Próbując naprawić dowolne urządzenie mechaniczne często musimy wymienić zużyte łożysko. Nową sztukę możemy zakupić w lokalnym sklepie z tego typu akcesoriami, lub zamówić w sklepie internetowym. Chcąc kupić łożysko, podkładkę fibrową lub inny tego typu artykuł, musimy wiedzieć co potrzebujemy, między innymi posiadać jego wymiary. W tym artykule przedstawię podstawowe reguły wymiarowania łożyska.

Rozmiary łożysk są ściśle określone i znormalizowane, a system metryczny obowiązujący w Europie, pozwala na bezproblemowe dobranie łożyska, którego szukamy.
Pomiar można wykonać nawet linijką, ale najlepiej użyć do tego suwmiarki. Aktualnie, w niskiej cenie, dostępne są suwmiarki elektroniczne, które znacznie uproszczają wymiarowanie z dużą dokładnością.
Wymiary zewnętrzne mierzymy zaciskając duże „kleszcze” przyrządu pomiarowego na wymiarowanym elemencie. Do pomiaru otworów służą małe „kleszcze” po drugiej stronie suwmiarki, które „rozciągamy” w otworze który mierzymy.
Najpierw mierzymy średnicę wewnętrzną łożyska (to ten otwór w środku). Następna wielkość, którą musimy znać to średnica zewnętrzna (przykładamy przyrząd do zewnętrznych ścianek łożyska i sczytujemy wymiar – oczywiście w najszerszym miejscu. Pozostaje nam jeszcze zmierzenie szerokości pierścienia zewnętrznego. Jest to kolejność według której opisane są wymiary łożysk w Polsce. Wymiary podawane są w milimetrach.

Podsumowując wymiary łożysk przedstawiane są:
śr. wewn. x śr. zewn. x szerokość pierścienia zewnętrznego.
na przykład: 6x40x6
Możemy również spotkać się z zapisem, w którym separatorem jest * – gwiazdka.

W przypadku simmeringów, podkładek miedzianych i fibrowych wymiarowanie przeprowadza się identycznie.

Zasady wymiarowania łożysk i innych tego typu akcesorii, 3.0 out of 10 based on 1 rating
Dodatkowe informacje :Słowa kluczowe: , , ,

Opublikowane w kategorii: Firmowe

Dodaj swój komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.